Obecní dům – křižovatka českých dějin

Praha je unikátní prolínáním architektonických stylů a historie. Mezi významné stavby patří gotická Prašná brána a secesní Obecní dům – místa, která formovala české dějiny.

Palác českých srdcí

Obecní dům je nejen architektonickým skvostem, ale i místem s neopakovatelnou atmosférou. Jeho historie je plná zlomových okamžiků – od sídla králů, přes místo vyhlášení Československa až po revoluční dění. Kouzlo tohoto domu však nespočívá jen v historii, ale i v umění. Hudba, která zní ze Smetanovy síně již více než 100 let, dodává Obecnímu domu jedinečnou energii, kterou si odnáší každý návštěvník. Tento palác českých srdcí tak zůstává symbolem národní identity od počátku 20. století až dodnes.

Králův dvůr a korunovační cesty

Na místě dnešního Obecního domu nechal král Václav IV. kolem roku 1380 postavit Králův dvůr, který se stal sídlem šesti českých panovníků. Po něm zde vládli Zikmund Lucemburský, Albrecht II. Habsburský, Ladislav Pohrobek, Jiří z Poděbrad a Vladislav Jagellonský, který sídlo přesunul zpět na Pražský hrad. Odtud vedla Královská cesta ke korunovaci českých králů.

Úpadek a nový účel

Po nástupu Habsburků ztratil Králův dvůr svůj význam. V 17. století sloužil jako arcibiskupský seminář, který po požáru v roce 1689 nahradil nový komplex s kostelem sv. Vojtěcha. V roce 1776 byla budova přeměněna na kasárna a později na kadetní školu.

Vznik Obecního domu

Na počátku 20. století usilovali pražští Češi o vlastní kulturní a společenské centrum, které by bylo protějškem německého Kasina. Roku 1901 vznikl návrh na výstavbu Obecního domu, který byl postaven v letech 1905–1912 v secesním stylu pod vedením architektů Antonína Balšánka a Osvalda Polívky. Výzdobu realizovali významní čeští umělci, včetně Alfonse Muchy.

Obecní dům a česká státnost

Dům se stal svědkem klíčových událostí vedoucích ke vzniku Československa. 6. ledna 1918 zde byla přijata Tříkrálová deklarace požadující samostatnost. V dubnu 1918 zde Alois Jirásek přečetl Národní přísahu. 28. října 1918 v Obecním domě kapitulovala rakouská vojenská správa a byl vyhlášen samostatný československý stát.

Vznik Obecního domu

Ve 20. a 30. letech sloužil Obecní dům jako centrum kulturního a společenského života. Po únoru 1948 jeho význam upadl a budova chátrala. V roce 1987 zde vznikla umělecká skupina Tvrdohlaví. Během sametové revoluce v roce 1989 zde probíhala jednání mezi Občanským fórem a komunistickou vládou, která vedla k demokratickým změnám.

Fotogalerie

Kontakty

Adresa

Obecní dům, a.s.
náměstí Republiky 1090/ 5
111 21, Praha 1 – Staré Město

Telefon

+420 222 002 101


point

metro A – st. Můstek + 4 min. chůze

metro B – st. Nám. Republiky

tram č. 6, 8, 15, 26 – zast. Nám. Republiky

tram č. 3, 6, 9, 14, 24 – zast. Jindřišská

tram č. 3, 6, 14, 15, 24, 26 – zast. Masarykovo nádr.